به گزارش از اویل پرایس، با آغاز مذاکرات بین تهران و 5 قدرت بزرگ دنیا به همراه آمریکا که قرارداد برجام را امضا کرده بودند، نفت ایران به بازارهای جهانی بازمی‌گردد.

شرکت تحقیقاتی کپلر گزارش داد آغاز این مذاکرات نشانه مثبتی برای اتفاقاتی است که در راه هستند. تهران و واشنگتن احتمالاً بر سر میز مذاکره بر می‌گردند. اگر این اتفاق بیفتد و در مورد برنامه هسته‌ای ایران به توافق برسند، دو میلیون بشکه در روز نفت خام ایران به تولید نفت اوپک اضافه می‌شود.

این مذاکرات در همین هفته در وین برگزار می‌شود و طبق گفته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بخش جدیدی از تلاش‌های این کشور برای نجات برنامه هسته‌ای آن آغاز شده است.

هم تهران و هم دولت جدید آمریکا در واشنگتن آمادگی خود را برای مذاکرات جهت برداشته شدن تحریم‌ها و بازگرداندن صنعت نفت ایران به شرایط عادی اعلام کرده‌اند ولی هر دو تاکید دارند که طرف مقابل باید قدم اول را بردارد. ایران از آمریکا می‌خواهد اول تحریم‌ها را بردارد و آمریکا ترجیح می‌دهد اول ایران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

اگر این مذاکرات موفقیت‌آمیز باشند، اوپک احتمالا با مشکل مواجه خواهد شد. ایران همین حالا هم بیشتر از ارقام رسمی صادرات نفت دارد که بیشتر آن به چین است. این  مقدار نفت با برداشته شدن تحریم ها آشکار خواهد شد و شاید مشکل بزرگتر برای تولیدکنندگان نفت آمریکا باشد چون نفت ایران به هند هم سرازیر می‌شود و احتمالاً جای واردات نفت این کشور از آمریکا را می‌گیرد. هند پس از آغاز تحریم‌های آمریکا خرید نفت از ایران را متوقف و این نفت را از آمریکا خریداری کرد .

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

نظر سنجی فعالی وجود ندارد

مارا دنبال کنید

آگهی